Jak zarządzać czasem

22 grudnia 2015 , Kategoria: Lifestyle
0

Brakuje Ci na wszystko czasu? Pomyśl o właściwym zarządzaniu

Wiele razy miałam myśli, że każdego dnia brakuje mi kilku dodatkowych godzin. Nawał obowiązków, wydłużająca się lista zadań i ciągłe poślizgi spędzały mi sen z powiek. Bo jak wygospodarować czas na pracę, hobby i rodzinę?

Naucz się gospodarować czasem

Już na wstępie pragnę zaznaczyć, że nie dla każdego podane przeze mnie wskazówki będą dobre. Metod zarządzania czasem jest bardzo wiele, dlatego warto znaleźć właściwą dla siebie. Nie bójmy się eksperymentować, a metodą prób i błędów dotrzemy do celu. Ja nauczyłam się stosując kilka łatwych trików, jak „rozciągnąć” dzień o kilka dobrych godzin 🙂

  • Prowadź kalendarz – zanim zaczęłam rozpisywać codzienne plany dnia przeznaczyłam jeden tydzień na obserwacje. Skrupulatnie notowałam każdą wykonaną czynność i po tygodniu miałam pełen obraz jak wykorzystuje swój czas. Ponadto mogłam zaobserwować na co marnuje wiele godzin m. in. na przeglądanie facebooka i plotkarskich portali. Kolejnym krokiem jest planowanie każdego dnia, godzina po godzinie. Oczywiście wszystko w miarę możliwości. Ja dodatkowo ustaliłam priorytety czynności, to pozwoliło mi czasami odpuścić kilka czynności o mniejszej wadze.
  • Poznaj swoją produktywność – Kiedyś przeczytałam fajny artykuł o produktywności w ciągu dnia. Jedni uwielbiają pracować rano, ale są też tacy co świetnie działają dopiero popołudniu. Ja jestem rannym ptaszkiem, dlatego zadania najtrudniejsze staram się planować właśnie w tej porze dnia. Im później tym łatwiejsze punkty w planie zapisuje.
  • Cele – Nie stosuję tej metody, jednak mój mąż uwielbia tworzyć tzw. „checklist”. Po zakończeniu danego zadania dokładnie je analizuje wyciągając wnioski. Jego zdaniem jest to dobry sposób na dostrzeżenie swoich sukcesów i wyciągnięcie wniosków z porażek.
  • Odłącz się od rozpraszaczy – Jak wyliczyłam, że nawet 2 godziny w ciągu dnia spędzałam na facebooku i poczcie elektronicznej. Istny koszmar, łapałam się na tym, że te same posty na tablicy przeglądałam kilka razy marnując czas. Odcięcie się od portali społecznościowych było trudne, jednak teraz widzę ile mam dodatkowego czasu w ciągu dnia. Owszem pozwalam sobie na przeglądanie fejsa, ale w granicach rozsądku.
  • Dziel się zadaniami – Nie musisz być bohaterem domu i realizować wszystkie zadania związane z życiem rodzinnym. Czasami warto oddelegować kilka innym domownikom. Uwierz, że członkowie rodziny mogą Ci odrobinę pomóc w codziennych obowiązkach.
  • Koniec z bałaganem – O ile z porządkiem w przestrzeni wspólnej nie mam żadnych problemów, o tyle z własną szafą już wiele. Ciągły rozgardiasz i źle poukładane ciuchy marnowały mi każdego dnia wiele czasu. To samo tyczyło się biurka w pracy, gruntowne porządki sprawiły, że teraz mam wszystko pod ręką i nic mnie już nie rozprasza!

Umiejętne zarządzanie czasem nie jest zadaniem niemożliwym do realizacji. Wystarczy odrobinę się wysilić, a każdy dzień będzie zdecydowanie bardziej efektywny.

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Maja Olszewska

Blogująca Mama

Szczęśliwa mama i kobieta realizująca się w życiu codziennym. Babyvital to moja największa pasja i odskocznia od obowiązków i trosk. Na co dzień jestem pracownikiem małej lokalnej firmy.

OSTATNIE WPISY

O NAS

Tworzymy team idealny – Wy uwielbiacie moje wpisy i coraz częściej polecacie je dalej i dalej ;) Uwielbiam pisać o wychowywaniu dzieci, życiu ale przede wszystkim o modzie dziecięcej i tych małych, słodkich ubrankach.