Buty dla dziecka

8 września 2015 , Kategoria: Ubranka dla dzieci
0

W dobrych butach każdy krok to przyjemność

Pierwsze kroki każdego malucha to prawdziwe wydarzenie, którym towarzyszy sporo emocji. O ile w domu nasza pociecha może bez problemu poruszać się w samych rajtuzach lub skarpetkach, o tyle na zewnątrz potrzebuje dobrego obuwia. No właśnie, jak wybrać idealne buty dla dziecka?

Zacznij od dokładnej miary

Pierwszy zakup butów dla malucha bywa stresujący. Mamy problem z wybraniem rodzaju obuwia, rozmiaru i dopasowaniu właściwej podeszwy. Nie warto się denerwować, to nie są decyzje najwyższej wagi. Ponadto stopa malca początkowo będzie rosła o nawet 3 rozmiary w skali roku. Dlatego obuwie naszego dziecka kontrolujmy regularnie, co dwa, trzy miesiące. Upewnijmy się czy nie obciera pięt i nie ogranicza ruchów. Przejdźmy jednak do wyboru odpowiedniego modelu butów. Zacznijmy od kwestii na pozór błahej, nigdy do sklepu nie idźmy z dzieckiem samemu. Maluch skutecznie będzie utrudniał nam zakupy. Dlatego warto zabrać ze sobą osobę, która pomoże w opiece, kiedy my będziemy wędrować pomiędzy półkami. Nie bójmy prosić o pomoc w doborze butów sprzedawcę w sklepie. Doświadczona obsługa ma zdecydowanie lepsze rozeznanie co do asortymentu. A dodatkowo często posiada specjalną miarkę, którą zmierzy wielkość stópki naszego malucha. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zmierzyć ją w domu na zwykłym patyczku, który możemy włożyć do wszystkich upatrzonych butów w sklepie.

Znajdź idealne buciki

Szukając idealnych butów pamiętajmy, że dobre obuwie nie musi być maksymalnie dopasowane. Ma dobrze trzymać stópkę malucha, ale nie ograniczając przy tym jego ruchów. Zaleca się nawet zakup obuwia o 1 cm większego. Sprawdźmy też czy zapiętek jest w miarę elastyczny, by nie ranił pięty. Bardzo ważną częścią butów jest podeszwa, która powinna ułatwiać stawianie kroków, a nie sprawiać trudności. Dlatego wybierajmy modele obuwia ze sprężystą podeszwą, dzięki niej każdy krok będzie pewny i stabilny. Na koniec sprawdźmy jakie wkładki są w bucikach, koniecznie postawmy na takie wykonane ze skóry. Leżąca na niej stopa nie będzie się pocić w czasie długich spacerów.

Zamek czy kokardka?

Wielu rodziców ma problem z doborem sposobu zapinania butów malucha. Modele wiązane zdecydowanie lepiej stabilizują stópkę i pomagają dopasować idealnie bucika do stopy. Rzepy są za to bardziej praktyczne i z nimi nie grozi maluchowi potknięcie o rozwiązaną sznurówkę. Warto jednak w miarę możliwości wybierać buty wiązane.

Bucik musi oddychać!

Kupując buty dla dziecka pamiętajmy, by dopierać modele wykonane z tworzyw oddychających. Obuwie powinno być przewiewne, ale zabezpieczać przed chłodem. Dobrym materiałem dla naszych dzieci jest skóra, sympatex i goretex. Unikajmy butów z nadmiarem plastików elementów, które będą ograniczały przewiew powietrza w obuwiu. Pierwsze kroki w dobrych butach to dla każdego malucha wielkie przeżycie. Dlatego wybierajmy je bez pośpiechu i z głową 🙂

  1. Odpowiedz

    Świetny artykuł! Niestety wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy jak ważny jest wybór odpowiedniego obuwia dla dzieci. Nie warto w tej kwestii szukać kompromisów – w końcu to od naszego wyboru zależy prawidłowy rozwój stóp dziecka.

Dodaj komentarz

Maja Olszewska

Blogująca Mama

Szczęśliwa mama i kobieta realizująca się w życiu codziennym. Babyvital to moja największa pasja i odskocznia od obowiązków i trosk. Na co dzień jestem pracownikiem małej lokalnej firmy.

OSTATNIE WPISY

O NAS

Tworzymy team idealny – Wy uwielbiacie moje wpisy i coraz częściej polecacie je dalej i dalej ;) Uwielbiam pisać o wychowywaniu dzieci, życiu ale przede wszystkim o modzie dziecięcej i tych małych, słodkich ubrankach.